Home
ANASAYFA ?NGILIZCE TÜRKÇE HOLLANDA MEVLANA 800 FORUM
2007 Mevlana ve Hosgörü Yili

Buy now at Lulu.com Click here to buy this book now

Zara Hollanda Mevlana Etkinliklerinde

Mevlana Celaleddin Rumi’nin dogumunun 800'üncü yili münasebetiyle Hollanda'da düzenlenen "Mevlana Hosgörü Yili" etkinliklerine bir yenisi daha eklendi. 2000 kisinin katildigi Mevlana etkinligine ZARA damgasi vuruldu.Rotterdam'da de Doelen salonlarinda düzenlenen etkinlige tasavvuf müzigi sanatçisi Halil Necipoglu ve kardesleri katildi. Birbirinden güzel ilahiler salondaki ikibine yakin kisiyi adeta kendinden geçirdi. Türk Tasavvuf Musikisinden örnekler sunan ve ezan ve sela ile örnekleri süsleyen imam Halil Necipoglu ve kardesleri yogun alkislar içinde izlendi. Bilindigi gibi Necipoglu Ingilizce hutbe okuyan ve ney üfleyen bir imam olarak “Camideki Adam” adli bir albüm hazirlamisti. Istanbul Tophane’deki Kiliç Ali Pasa Camiinde imamlik görevi yapan Halil Necipoglu, Neyzen Kutsi Ergüner'in turnelerine katilmaktadir. Necipoglu tasavvuf müzigine gönül vermis birisi. O "Müzikle insanlarin kalplerini fethediyoruz" diyor. Berlin Festivali kapsaminda bir kilisede Goethe'nin siirlerini Almanca kaside olarak okuyan Necipoglu, "Camideki Adam" isimli ilk solo albümünde, camilerde Arapça ve Türkçe olarak okunan hutbe metnini Ingilizce olarak da seslendirmistir.

Programin ikinci bölümünde ünlü ses sanatcisi ZARA üç ayri bölüm halinde bir konser icra etti. Türk Halk müzigi ile baslayan sanatçi Türk Sanat Müziginden örnekler sundu. Son olarak Mevlana Hosgörü Yili çerçevesinde tüm salonu kendinden geçiren ilahi, kaside ve siirlerle Mevlana programi gerçeklestirdi. "Bülbül Kasidesi" olarak bilinen ilahiyi seslendiren sanatci Hz. Mevlana’nin hayati ve dünya görüslerini de izleyicilere atlatarak, bu yil herkezin Mevlana’yi konustugunu, kitaplari Mesnevi, Mektubat, Fi Ma Fi Hi gibi eserlerini okudugunu anlatti. 6 yil Türk Tasavvuf Musikisi Egitimi alan ve bu alanda yüzlerce konsere katilan Zara, Hollanda’daki bu konserinde de insanlari düyüledi.

Konsere Hollanda Adalet Bakani Ernst Hirsch Ballin, Göç ve Adli Kurumlardan Sorumlu Bakan Yardimcisi (Devlet Sekreteri) Nebahat Albayrak, T. C. Lahey Büyükelçiligi müstesari Hakan Çakil, UETD Hollanda Baskani Veyis Güngör, Türkler Için Danisma Kurulu IOT Sekreteri Mustafa Ayranci, Hollanda Türk Isadamlari Dernegi Baskani Mehmet Soytürk ve Üye Turgut Torunogullari, Gölcük Belediye Baskani Mehmet Ellibes, isadamlari, siyasiler ile Türk ve Hollandali vatandaslar katildi.

Konserin sonunda basin mensuplarinin sorularini yanitlayan ZARA ilk kez Hollanda'da konser verdigini belirtti ve hem Mevlana için böyle bir konsere katilmaktan hem de böylesine duygulu, coskulu bir izleyiciye hizmet vermekten büyük mutluluk duydugunu söyledi. Tasavvuf müziginin de Türk kültürünün öz degerlerinden biri oldugunu belirten Zara, halk ilgi gösterdigi sürece çalismalarinda bu müzige de yer verecegini anlatti. Zara, "Hollanda'ya ilk kez geldim. Konser muhtesemdi. Özellikle Hollandali seyirciler beni mutlu etti. Konseri anlamina uygun olarak dinleyen seyircilerimize çok minnettar oldum. 2008 nasip olursa albüm çikarmaya çalisacagiz. O sevgi ve ask insani olan Mevlana'nin felsefesi umarim sadece kitaplarda kalmaz, her zaman insanlar onu içinde yasatir. Mevlana'nin 800. dogum yili sebebiyle burada olmaktan ve ilk defa Hollanda seyircisiyle bulusmus olmaktan çifte heyecan duydum" seklinde açiklamalarda bulundu.

Hollanda Mevlana Etkinlikleri Komitesi adina UETD Baskani Veyis Güngör sanatci ZARA’ya üzerinde Mevlana figürü bulunan bir hali hediye etti. Sanatcinin duygula anlar yasadigi ve böyle çok anlamli bir hediyeyi kabul etmekten duydugu memnuniyeti ve ömür boyu Hz. Mevlana yolunda hizmet etmeyi arzuladigini belirtti. UETD baskani Veyis Güngör ise 2007 Mevlana Hosgörü Yili munasebetiyle 26 etkinligin 24’ünün bugün gerçeklestigini, 17 Aralik’ta Rotterdam’da Mevlana ve Erasmus konulu bir sempozyum yapilacagini ve Mesnevi’nin birinci cildinin Hollandacaya tercüme edildigini belirtti. Güngör Mevlana’ya gösterilen ilgiden dolayi etkinliklerin 2008 yilinin ocak, subat ve mart aylarinda da devam edecegini belirtti. 2007 Hollanda Mevlana Yilinin kapanis programinin Nisan ayinda yapilacagi belirtildi.


Hollanda Programi

" Mevlana Sufi Takvimi / Mevlana Soefi Kalender

" Mevlana Okulu, Ocak 2007
" Mevlana Kahvaltilari
" Mesnevi'nin Hollandaca'ya Tercümesi
" Mesnevi Aksamlari
" Mevlana Pulu ve Mevlana
" Mevlana ve Erasmus Yazilari
" Mevlana ve Birlikte Yasama Sanati komposizyon yarismasi
" Afganistan Gezisi
" Mevlana ve Hosgörü Yili Açilis Programi: 20 Nisan 2007
" Türkiye-Hollanda müzesinde Mevlana Sergisi 21 Nisan 2007
" Konya Kriterleri Konferansi
" Zaanseschans Açik Hava Müzesinde Konser
" Üniversitelerde program, tarih 23 / 27 nisan 2007
" Konya Programi
" Ramazan 2007
" Mega iftar
" Mevlana ve Hosgörü Yili Kapanis Program Kasim/Aralik 2007

Buy it now online!

Mesnevi'nin Hollandaca'ya Tercümesi
2007 yili Hollanda etkinlikleri çerçevesinde Konya Büyüksehir Belediyesi ile yuapilan anlasmalar dogrultusunda Mesnevi'nin Hollandacaya terçumesi yapilacaktir. Tercüme için Abdulwahid van Bommel ile görüsülecektir. Mesnevi'nin Hollandacaya tercüme ve basin giderleri için Konya Belediyesince katki saglanacak.

Mevlana Coin to his 800th birthday in 2007

Afganistan Gezisi
Mayis ayinin sonunda Afganistan'da bulunan Belh kentine yani Mevlana 'nin dogdugu eve ve köye ziyaret düzenlecek ve Belh'te bulunan bir ilk okula teknik yardim yapilacak.


2007 Mevlana ve Hosgörü Yili çerçevesinde Hollanda’da düzenlenecek etkinlikler hakkinda Memleket Gazetesi yazarlarindan ve Avrupa Türk Demokratlar Birligi Baskani Veyis Güngör'ün programlar hakkinda yazisi:

‘Mevlana ve Hosgörü Yili’ Basladi…

Uzun bir zamandir hazirliklari yapilan ‘2007 Mevlana ve Hosgörü Yili’, geçtigimiz hafta resmen basladi. Bilindigi üzere, geçtigimiz yilin son alti ayinda, Hollanda’da kültür ve sanat alaninda etkin olan onüç sivil toplum kurulusu, 2007 yilinin Birlesmis Milletler Egitim, Bilim ve Kültür Teskilati (UNESCO) tarafindan ‘Mevlânâ Yili’ ilan edilmesi vesilesiyle bir araya gelip, 2007 yilinda Hollanda’da Mevlana Celaleddin Rumi’yi en etkin bir sekilde tanitabilmek amaciyla amaç birligi yapmislardi.

Teskilat, biraraya gelis sebebi olarak, “2007 yilinin Mevlana Hosgörü Yili ilan edilmesinin ülkemizin, kültürümüzün ve elbette asirlarca insanlik gündemini etkileyen Mevlana’nin küresel düsüncelerinin tanitilmasi için çok önemli bir firsat oldugunu düsünmekteyiz. Buradan hareketle 18 farkli programla bir taraftan kendi insanimiza ve gençlerimize bir taraftan da içinde yasadigimiz ülke insanlarina Mevlana’yi, Konya’yi, Türkiye’yi, kültürümüzü ve tarihimizi anlatmaya çalisacagiz” açiklamasini yapmisti.

Hollanda Türk tarihinde takdire sayan bir kolektif çalismayla bir araya gelen ve uzun sayilabilecek bir dönemde birlikte verilen ugras sonunda, ‘Hollanda Mevlana ve Hosgörü Yili’nin hazirliklari ilk somut ürününü verdi: Mevlana Rumi Takvimi yayimlandi.

Onüç yapraktan olusan Mevlana Rumi Takvimi, Hollandaca olarak hazirlanmis. Her yaprak bir aya ayrilmis. Her yaprakta Mevlana ve Mevlevilik ile ilgili tarihi fotograflar yer aliyor. Mevlana Rumi takviminde ayni zamanda Mevlana’nin hayati, Semsle karsilasmasi, Konya’ya gelisi gibi, Mevlevilikte önem arzeden tarihler yer aliyor. Mevlana Takviminde ayrica üç dine – Islam, Hiristiyanlik ve Musevilik- ait kutsal günler ve geceler belirtilmis. Oldukça estetik bir ürün çikmis ortaya...

Hollandaca Rumi Takvimi, her yil Utrecht’te organize edilen Turizm Fuari’na konuk olan Kültür ve Turizm Bakani Müstesari Prof. Dr. Mustafa Isen’in de katildigi bir toplantida tanitildi. Türk basin temsilcilerinin de izledigi toplantida Mevlana Rumi Takviminin tanitimini takiben, ‘Hollanda Mevlana ve Hosgörü Yili’ programi da anlatildi.

Mevlevilikte kutsal olan onsekiz rakamina denk düsen sayida yapilacak ve yil boyu devam edecek etkinliklerden bazilarini degerli okuyucularimla paylasmak isterim.

- 2007 Mevlana ve Hosgörü Hollanda programi çerçevesinde, 22 – 27 Ocak 2007 tarihleri arasinda Amsterdam’da organize edilecek Mevlâna ve Mevlevilik Kurslari’nda, Istanbul Tarihi Türk Mûsikîsi Toplulugu’ndan Ömer Tugrul Inançer veya Prof. Dr. Mahmut Erol Kiliç’in gelmesi bekleniyor. 5 gün süreyle organize edilecek kursa katilanlar, Mevlana ve Mevlevilik hakkinda egitimden geçirilecekler. Bu egitimi alan kisiler istege göre bilgilendirme ve workshop aksamlarina katilip katilimcilari aydinlatacaklar.

- Mevlana Rumi Takviminden hareketle, yilin muhtelif günlerinde (örnegin Mevlana’nin Konya’ya gelisi, Mevlana’nin Semsle ilk karsilasmasi vb.) Amsterdam Türkevi Arastirmalar Merkezi’nde Mevlana Kahvaltilari organize edilecek. Kahvaltilar Türk isadamlari tarafindan düzenlenirken, her kahvaltiya farkli misafirler davet edilerek ‘2007 Hollanda Mevlana Hosgörü Yili’ gündemde turulacaktir.

-2007 yili Hollanda etkinlikleri çerçevesinde, Konya Büyüksehir Belediyesi ile yapilan anlasmalar dogrultusunda, Mesnevi’nin Hollandacaya tercümesi yapilacak. Tercüme için olusturulacak redaksiyon, Mesnevi’yi Temmuz 2007’den önce Hollandaca’ya tercüme etmis olacak. Aralik 2007’ye yetismesi beklenen Hollandaca Mesnevi alti ciltten olusacak.

— Hollanda Türk Yazarlar Birligi, Hollanda’nin degisik yerlerinde 10 aksam olmak üzere, Türkçe Mesnevi Aksamlari organize edecek. Mesnevi aksamlari Yazarlar Birligi Baskani Sadik Yemni koordinatörlügünde düzenlenecektir.

— Zaman Hollanda gazetesinde Mevlana ve Erasmus’ta “Ask, Kadin, Insan, Baris, Kelam (sözün gücü), Müzik, Birlikte yasama sanati, Evrensellik” temalarini ele alan yazilar yayinlanacak. Yayimlanan yazilar Türkçe ve Hollandaca olarak yayinlanacak.

— Kompozisyon konusu “Birlikte Yasama Sanati” ve yarismaya katilmak isteyen yarismacilar için belirlenen yas siniri 15 – 30 olarak belirlenmistir. Juri üyeleri için önerilen bazi isimler ise Hans Dijkstal, Abdulwahid van Bommel ve Geert Mak.

Evet, dopdolu, yüklü ve bir o kadar da anlamli bir ‘Mevlana ve Hosgörü Yili’ bizi bekliyor Hollanda’da.

Sadece bununla kalinmiyor elbette. Hollanda’nin her kösesinden Mevlana programlarini duyan dernek ve vakiflar organizasyonu arayip, bölgelerinde yapilacak Mevlana programlari için yardim istiyorlar ve birlikte çalismayi teklif ediyorlar. Nijmegen’den Groningen’e, Eindhoven’dan Hengelo’ya uzanan bir kulvarda, Mevlana etkinlikleri organize edilecek. Oragizede Hollandali kurumlar da yer aliyor. Onlar da en az Türkler kadar heyecanli. Islam Yayim Kurumu, NIO’nun Yilbasi ve Kurban Bayrami resepsiyonunda dagitilan Rumi Takvimleri, katilimcilarin heyecanlarini bir o kadar daha arttirdi. Vrije Universite’sinden Prof. Anton Wessels takvimi görünce, ‘Ben Rumi’nin siirlerine hastayim’ demekten kendini alamadi…

Evet, Hz. Pir’in ruhaniyeti artik Hollanda’da…

Bir yil boyunca Mevlana’yi konusacagiz, anlatacagiz, anlamaya çalisacagiz.

Hosgörü ve sevgi denizinde yüzecegiz.

Bizden iyisi var midir?

Memleket Gazetesi (14 Ocak 2007)


Hollanda'da resmi olarak Mevlana etkinlikleri basladi. Kültür ve Turizm Bakanligi Müstesari Mustafa Isen Amsterdam'da Mevlana etkinliklerine katildi

''Mevlana'yi bir kaliba sikistirmadan onu iyi anlamaliyiz''

Basri Dogan, Amsterdam

Mevlana ve Hosgörü Yili çerçevesinde Hollanda'da düzenlenecek etkinlikler, baskent Amsterdam? da yapýlan toplantýyla baþladý.Toplantýya katýlan Kültür ve Turizm Bakanlýðý Müsteþarý Prof. Dr. Mustafa Ýsen, "Mevlana?yý kalýplaþtýrmadan yeniden üreterek ve bir anlamda yeni Mevlanalar yetiþtirilmesine fýrsatlar hazýrlayarak Mevlana'nýn anýlmasý gerektiðini" söyledi.

Prof. Dr. Mustafa Ýsen ve Veyis Güngor

Ýsen, bakanlýk olarak Mevlana ve Hoþgörü Yýlý kutlamalarý kapsamýnda Türkiye ve yurt dýþýnda planlanan çalýþmalar hakkýnda bilgi verdi ve Mevlana'ya, insanlýðý temel alan evrensel görüþleri nedeniyle bütün dünyanýn ilgi gösterdiðini ifade etti.Ýsen, Mevlana?ya bu denli ilgi gösterilmesinde, onun bilge kiþiliðinin büyük rol oynadýðýný belirterek, þunlarý söyledi:"Onun bilge kiþi konumu, kendi çaðýnda pek çok sorunu aydýnlatmaya yettiði gibi, bugün de benzer bir biçimde insanlýðý aydýnlatmaya devam etmektedir.Ama burada bir hususa dikkat etmek lazým. Hatýrlayýn onun sözlerini 'Dün dünde kaldý can cazým, bugün yeni þeyler söylemek lazým? diyen ifadelerini hatýrlayýn. Onu dondurmadan, onu kalýplaþtýrmadan pek çok meselede yaptýðýmýz gibi onu þekle dönüþtürmeden, yeniden üreterek, bir anlamda da yeni Mevlanalar yetiþtirmeye fýrsatlar hazýrlayarak anmalýyýz. Böylelikle nun öðretileri bizde yeniden biçimlenmiþ olacaktýr ve umuyorum ki onun beklentisi de bu doðrultudadýr."

-"GÜCÜMÜZÜ KULLANALIM"-
Müsteþar Ýsen, Türklerin toplum olarak kendi ülkesi dýþýnda yaþayan gruplar arasýnda nüfus çokluðu açýsýndan dünyada beþinci altýncý sýrada geldiðini ve bunun büyük bir güç olduðunu söyledi.
Ancak bu gücün çeþitli nedenlerle bugüne kadar gerektiði gibi
kullanýlamadýðýný belirten Ýsen, "bundan böyle bu gücün Mevlana gibi birtakým küresel sýkýntýlarý aþmýþ kiþiler etrafýnda yeniden yapýlanarak gerçekleþtirilebileceðini" kaydetti. Ýsen, böylelikle bu gücün hem Türkiye, hem de insanlýk adýna birtakým doðru iþlerin yapýlmasý için
kullanýlabileceðini vurguladý.
"Bu bakýmdan Mevlana sizin için bir isim, bir yol gösterici olabilir" diyen Ýsen, yurt dýþýndaki Türk toplumunun en azýndan Mevlana gibi isimler etrafýnda bir araya gelebilen kiþilerle artýk bu bilince ulaþtýðýný ve bunun çok önemli bir geliþme olduðunu ifade etti.
Ýsen, "Bu çok önemli bir þey. Hiç kimse sizi zorlamaya tabi tutmadý, siz kendiniz bir araya gelerek 2007 yýlýnda onun etrafýnda yeniden kümelendiniz ve buradan insanlýða ve kendi soydaþlarýnýza farklý mesajlar vermek gibi bir yaklaþým içinde oldunuz. Bu, çok dikkate deðer bir
tavýrdýr. Bu tavrý durgun suya atýlmýþ bir taþ gibi dalga dalga baþka alanlarda da sürdürelim" dedi.
Ýsen, kültür turizminin de insanlýk açýsýndan dikkate alýnmasý gereken faaliyet alanlarýndan biri olduðunu belirterek, geçen yýl Mozart?ýn 250.
doðum yýlý dolayýsýyla Viyana?nýn kapasitesinin 1,5 katý üstünde turist aðýrlamak zorunda kaldýðýný anlattý. "Bunun aynýsýný Mevlana için biz de yapabiliriz" diyen Ýsen, ilk kez bu yýl, Konya?ya, Mevlevi törenlerini izlemek üzere bazý ülkelerin özel uçak kaldýrdýðýna iþaret etti ve bunun
artarak devam etmesinin beklendiðini söyledi.
Turizmi yalnýzca ekonomik girdi olarak algýlamadýklarýný, turizmin ayný zamanda insanlarýn ve kültürlerin birbirlerini tanýmasý anlamýna geldiðini belirten Müsteþar Ýsen, 2007 yýlýnda ortaya çýkan tabloyla insanlýðýn Mevlana'yý daha iyi tanýyacaðýný ve Mevlana?nýn da bu yolla gönüllerde yeni çiçekler açýlmasýna vesile olacaðýný kaydetti.

-18 ETKÝNLÝK-
Toplantýnýn açýlýþýnda konuþan 2007 Mevlana ve Hoþgörü Yýlý Hollanda Yürütme Kurulu Baþkaný Veyis Güngör de 15 dolayýnda Türk kuruluþ ve derneðinin yaklaþýk bir yýllýk çabalarý sonucu Hollanda programýnýn oluþturulduðunu anýmsattý.
Güngör, Mevlana Hoþgörü Yýlý kutlamalarý çerçevesinde toplam 18 etkinlik yapýlacaðýný belirtti ve ilk faaliyet olarak Mevlana?yý Hollandaca olarak Mevlevi figürleriyle anlatan ve onun evrensel mesajlarýnýn yer aldýðý 12 sayfalýk bir duvar takvimin bastýrýldýðýný ve daðýtýmýna baþlandýðýný
söyledi.
Güngör, bu ay sonunda Amsterdam?da Türkiye?den uzmanlarýn yardýmýyla Mevlana ve Mevlevilik konusunda beþ günlük kurs düzenleneceðini, kursu tamamlayanlarýn yýl boyunca katýlacaklarý toplantý ve diðer etkinliklerde
Hollandalýlara Mevlana?yý anlatacaklarýný kaydetti.
Hollanda'da düzenlenecek Mevlana ve Hoþgörü Yýlý etkinliklerinin baþlatýlmasý dolayýsýyla düzenlenen toplantýya, Turizm Tanýtma Genel Müdürü Özgür Özarslan ve Turizm Müþaviri Murat Karataþ ile çok sayýda Türk kuruluþ ve dernekleriyle siyaset, sanat ve iþ dünyasýndan Türk toplumunun temsilcileri katýldýr.Hollanda Programi

Video Sams Mevleviler

Mevlana, 800. Dogum Gününde Hollanda'da Coskuyla Anildi

UETD Hollanda'nin organizasyonuyla Mevlana'nin dogum günü 30 Eylül tüm dünyada oldugu gibi Hollanda'da da dopdolu bir programla kutlandi. Zaandam Sade Businiss Center'de düzenlenen 'Ramazan ve Mevlana' programina basta Mevlana Dostlari olmak üzere, Mevlana Celaleddin Rumi'nin meshur "Gel, Gel, Gel yine Gel..." çagrisina kulak verenler yogun ilgi gösteriler. Programa 500 davetli katildi.

Programa katilanlar arasinda Paul Möhlmann (Oostzaan Belediye Baskani), Prof.dr. Rokus de Groot (Amsterdam Üniversitesi), Onno van der Vlerk (Isçi Partisi Amsterdam Il Baskani), Anneke Snijder, (Zaandam Z.O.G. Partisi sözcüsü), Ineke Jansen (Apeldoorn Belediyesi) Corrine Kramer (Hollanda Kizil Haç Kurumu) Saffet Uçar (UETD Almanya) Ahmet Ismail (UETD Fransa Teskilatlanma Baskani), Sadikjan Seley (Dogu Türkistan Vakfi), Kasim Akmedir, Mehmet Demir (Türk Islam Kültür Dernekleri Fedederasyonu), Salim Arduçlu (Türk Federasyon), Ismail Karatas (Kuzey Hollanda Gençlik Dernegi), Sheth Jerjis (Irak Türkmenleri Vakfi), Alaattin Erdal, Adem Günes (Time Media), Songul Akkaya (Kuzey Hollanda Eyalet Meclisi Üyesi), Salih Türker (MIZAAN Vakfi), Nevena Bajalica, Soren Venema (NCDO), Danny Mohammad (Venos), Ahmet Altikulaç (Zaanstad Belediyesi Meclis Üyesi), Mustafa Ayranci (HITIB Hollanda Türkiyeli Isçiler Birligi), Ahmet Taskan (HOGIAF-Hollanda Genç Isadamlari Federasyonu), Celal Arslan (AGIAD-Amsterdam Genç Isadamlari Dernegi Müdürü), Ugur Sen (Hollanda Karamanlilar Dernegi), Ibrahim Gülkara (Akörenliler Dernegi), Songul Mutluer (Zaanstad Belediyesi Meclis Üyesi), Hidir Saribuga (Haarlemmermeer Is ve Isçi Bulma Kurumu), Ali Yavuz (ETT) yer aldi.
Bilindigi üzere 2007 yili Birlesmis Milletler egitim teskilati olan UNESCO tarafindan "Mevlana ve Hosgörü Yili" ilan edildi. Bu dogrultuda yil boyu basta Türkiye olmak üzere dünyanin bir çok ülkesinde Mevlana etkinlikleri düzenlenmekte ve o büyük Türk düsünürü ve sairi anilmakta ve düsünceleri anlatilmaktar. Iste bu baglamda Hollanda'da etkin olan 14 ayri kültür ve sanat kurulusu bir araya gelerek, Mevlana'yi yil boyu sürecek 26 ayri etkinlikle anlama ve anlatmayi planladilar. Bu etkinliklerden birtanesi de Mevlana'nin dogum günü olan 30 Eylül tarihinde düzenlenen "Ramazan ve Mevlana" etkinligiydi.
UETD Hollanda ve Hollanda Mevlana Organizasyon Komitesi baskani Veyis Güngör, program öncesi yaptigi açiklamada günün anlamini söyle ifade etti: "Bilindigi gibi 30 Eylül Mevlana Celaleddin Rumi'nin dogum günüdür. Bu sebeple dünyanin bir çok merkezinde bugün belki bu saatlerde onlarca etkinlik düzenlenmistir. Mevlana 30 Eylül 1207 tarihinde bugün Afganistan sinirlari içinde olan Belh kentinde dogmustur. Mevlana henüz alti yedi yaslarindayken ailesiyle birlikte Belh'ten göç etmek zorunda kalmistir. Göç kervani Bagdat, Mekke ve Medine, Sam'i ziyaret ettikten sonra, Malatya, Erzincan, Karaman ve en son Konya'ya gelmistir. Selçuklu hükümdari ve Konya halki tarafindan büyük hürmet gören Mevlana ve ailesi artik Konya'da yerlesmistir. Sekiz yüz yil önce Konya'dan tüm dünyaya ve insanliga seslenen Mevlana'nin fikirleri ve düsünceleri çagimiz insanini da etkilemeye devam etmektedir. Mevlana çagrisi sinir tanimamakta ve yeryüzünde milyonlara ulasmaktadir. Iste bizlerde bugün 30 Eylül, Mevlana'nin dogum günü vesilesiyle, Mevlana'nin o kutsal ve çaglarüstü çagrisina uyarak biraraya geldik ve Mevlana'dan bir seyler ögrenmeyi arzuladik. Bugün Mevlanaca düsünecegiz, Mevlanaca hissedecegiz, Mevlanaca davranacagiz. Salonda yerini alan 500 kisi Türk toplumunun çok farkli kesimlerinden olusmakta. Masalarda Hollandanlilarla Türkler karisik oturdular. Birbirleriyle tanismak, Mevlana düsüncesinde birarada olmak en büyük arzulari. Eger bu programla Mevlana'dan bir cümle dahi ögrenirsek iste karimiz o olacaktir" dedi.

Program iftardan bir saat önce Mesnevi'den Hollandaca ve Türkçe beyitlerin okunmasiyla basladi. Ilk beyit söyleydi: "Duy sikayet etmede her an bu ney, Anlatir hep ayriliklardan bu ney. Der ki feryadim kamisliktan gelir, Duysa her kim, gözlerinden kan gelir. Ayriliktan parçalanmis bir yürek , Isterim ben, derdimi dökmem gerek. Kim ki aslindan ayirmis canini, Öyle bekler, öyle vuslat aninin. "
Salona bir anda sessizligin hakim olmasiyla yüzlerce davetli can kulagiyla Hollandaca ve Türkçe olarak Mevlana'dan su beyitleri dinlemeye ve anlamaya gayret gösterirdi: "Gel, gel, ne olursan ol yine gel. Ister kafir, ister mecusi, ister puta tapan ol yine gel. Bizim dergahimiz, ümitsizlik dergahi degildir. Yüz kere tövbeni bozmus olsan da yine gel…"
Arkadan üfelenen hafif Ney esliginde artik salondakiler Hz. Mevlana'nin maneviyatiyla tanismislardi. Mevlana'dan beyitler söyle devam etti: " Sevgide günes gibi ol, Dostluk ve kardeslikte akarsu gibi ol, Hatalari örtmede gece gibi ol, Tevazuda toprak gibi ol, Öfkede ölü gibi ol, Her ne olursan ol, ya oldugun gibi görün, ya göründügün gibi ol." Devamla "Ben yasadikca Kur'an'in bendesiyim, Ben Hz. Muhammed'in (s.a.v.) ayaginin tozuyum. Biri benden bundan baskasini naklederse; Ondan da bizarim, o sözden de bizarim, sikayetciyim".
Hollanda'da ikamet eden sair Yavuz Nufel, Türkevi yayinlari arasinda çikan CD'inden Mevlana'dan esinlendigi bir siirini okuyarak, dinleyicilere farkli bir an yasatti.
Iftara yarim saat kala sahne alan Tevazü Tasavvuf Musikisi Grubu birbirinden güzel ilahiler ve bestelerle Mevlana dostlarina ask, sevgi, hosgörü, merhamet, saygi, irfan ve muhabbet duygularini yasattilar. Kromonie din görevlisi Hasan Sakiroglu tarafindan okunan aksam ezaniyla açilan iftar, Meram Restourant tarafindan hazirlanan dört dörtlük menu ile programa bambaska bir bayut kazandirdi. Meram Restourant sahibi Erdogan Yüce'nin yemek boyunca tüm masalari teker teker gezerek ilgilenmesi dikkat çekti.
Yemekten sonra günün anlami üzerine bir konusma yapan Hollandali yazar Abdulwahid van Bommel "Mevlana ve Mesnevi" nin günümüz insanina etkilerini anlatti. Amerika Birlesik Devletlerinde satis rekorlari kiran Mesnevi gün geçtikçe Avrupa'da da aranir bir kitap haline gelmistir dedi. Van Bommel kisaca Mevlana'nin hayati ve egitimi, yasadigi göç serüveni ve üzerindeki etkileri ve Konya'daki hayatini anlatti. Mevlana'nin Sems-i Tebrizî ile karsilasmasi ve aralarinda geçen diyalog sonrasi Mevlana'nin kendinden geçmesi basta olmak üzere, Mevlâna'nin Sems'te "mutlak kemâlin varligini" cemalinde de "Tanri nurlarini" gördügünü söyledi. Ancak birliktelikleri uzun sürmedi. Sems aniden öldü veya ortadan kayboldu. Ayrilik karsisinda Mevlana "Duydum ki bizi birakmaya azmediyorsun etme, Baska bir yar baska bir dosta meylediyorsun etme, Sen yadeller dünyasinda ne ariyorsun yabanci, Hangi hasta gönüllüyü kasdediyorsun etme, Çalma bizi bizden bizi gitme o ellere dogru, Çalinmis baskalarina nazar ediyorsun etme"diye sesleniyordu. Ve Mevlâna Sems'in ölümünden sonra uzun yillar inzivaya çekildi. Sonraki yillarda Selâhaddin Zerkubi ve Hüsameddin Çelebi, Sems-i Tebrizî'nin yerini doldurmaya çalistilar. Bütün hayatini "Hamdim, pistim, yandim" sözleri ile özetleyen Mevlâna 17 Aralik 1273 pazar günü Hakk'in rahmetine kavustu. Mevlâna'nin cenaze namazini Sadrettin Konevi kildiracakti. Çünkü bu Mevlana'nin vasiyetiydi. Ancak Sadreddin Konevi çok sevdigi Mevlâna'yi kaybetmeye dayanamayip cenazede bayildi. Bunun üzerine Mevlâna'nin cenaze namazini Kadi Siraceddin kildirdi. Mevlâna ölüm gününü yeniden dogus günü olarak kabul ediyordu. O öldügü zaman sevdigine, yani Allah'ina kavusacakti.
Abdulwahid van Bommel'in konusmasindan sonra Mesnevi'nin Hollandacaya tercümesinin ne zaman bitecegi soruldu. Van Bommel, Mesnevi'nin birinci cildinin bu yilin sonunda, Aralik ayinda bitmis olacagini ve basilacagini belirtirken, alti cildinin tercümesinin ancak 2009 yilinda tamamlanacagini ve tamamlanan Hollandaca Mesnevi'nin Konya Belediyesince basilacagini bildirdi.
Program sonunda sahneye gelen Hollanda Türk Islam Kültür Dernekleri Baskani Kasim Akdemir, Hollanda'da Mevlana etkinliklerini basariyla gerçeklestiren, Mevlana düsüncesinin milyonlara ulasmasini saglayan ve Türk kültürünün tanitilmasinda emegi geçen UETD baskani Veyis Güngör'e bir basari plaketi takdim etti.
Ramazan ve Mevlana Programinin en güzel bir sekilde geçmesininde emegi geçen UETD koordinatörü Mikail Günes ve organizasyondan Abdulkadir Çeken, Mehmet Ali Tasdemir basta olmak üzere Mera Restourant sahibi Erdogan Yüce'ye ve Sade Businis Center sahibi Selim Kiliç'a tesekkürler yagdi.
Programdan memnun kalan ve duygularini açiklayan Oostzaan Belediye baskani Paul Möhlmann bu aksan Mevlana ile tanistigimdan ötürü kendimi sansli görüyorum. Önümüzdeki günlerde Mevlana'nin eserlerini okumaya çalisacagim derken Isçi Partisi Amsterdam Il baskani Onno van der Vlerk ise oldukça duygulandigini Mevlana'ya hepimizin ihtiyaci oldugunu belirtti. Amsterdam Üniversitesi ögretim görevlisi Prof.dr. Rokus de Groot ise yazili olarak su anlamli açiklamayi yapti: "Zaandam'da düzenlenen ve tarifi zor olan Mevlana ve iftar programina ben ve esim katilmis olmaktan duydugumuz mutlulugu anlatmakta zorlaniyoruz. Türklerle ayni masada öyle bir aksam geçirdik ki anlatilmaz ancak yasanir. Birlikte yedik, birlikte fikir alisverisinde bulunduk ve tecrübelerimizi aktardik. Farkli inançlardan insanlari biraraya getirmenizden ve bizi Mevlana fikirleriyle tanistirmis olmaktan hepinizi kutluyorum. Size en kalpten duygularimi iletmekten baska bir sey bulamiyorum. Yolunuz açik olsun."

Abdulwahid van Bommel kimdir?
Abdulwahid van Bommel Jazz müzik icracisi iken Türkiye'de Kur'an kursunda okumus ve imam olmustur. Hollanda'ya geri döndügünde Den Haag' ta bir camide imamlik yapmistir. Van Bommel ayni zamanda Hollanda Müslüman Televizyon ve Radyo kurulusu müdürlügü de yapmistir. Çesitli kitaplar yayimlayan van Bommel'en en son kitabi "Islam, Ask ve Cinsellik"tir. UETD'nin istegi dogrultusunda, Abdulwahid van Bommel son üç aydir gece ve gündür Mesnevi'nin tercümesini yapmaktadir.


2007 Unesco Mevlana ve Hosgörü Yili

Special banknote made by MokumTV for the Mev

Konya Büyükþehir Belediyesi tarafýndan “2007 Mevlâna’yý Anma Yýlý” dolayýsýyla Avrupa’da yapýlan Konya ve Mevlâna Günleri programlarý için hazýrlanan Mevlâna Hoþgörü Otobüsü, gittiði ülkelerde büyük ilgi görüyor. Belçika’dan sonra Hollanda’ya geçen Büyükþehir Belediye Baþkaný Tahir Akyürek, Mevlana’yý tanýmakla insanlarýn haksýzlýk ve baský yollarýna sapmayacaðýný ve teröre bulaþmayacaðýný söyledi. Hollanda Adalet Bakaný Ernst Hirsch Ballin de, insanlar arasýndaki farklýlýklarýn, sevgi ve saygýya dayalý güzel iliþkilere ilham kaynaðý olmasý gerektiðini ifade etti.

Mevlâna’yý Anma Yýlý çerçevesinde Avrupa turuna çýkan Konya Büyükþehir Belediyesi Mevlana Grubu, Belçika’dan sonra Hollanda’da da büyük ilgiyle karþýlandý.

Another banknote celebrating the 800th birthday of Mevlana Rumi

2007 Mevlana ve Hoþgörü Yýlý çerçevesinde Hollanda’da düzenlenen etkinlikler, baþkent Amsterdam'da yapýlan Türk Tasavvuf Musikisi dinletisi ve sema gösterileriyle baþladý. Açýlýþ töreninde konuþan Konya Belediye Baþkaný Tahir Akyürek, bu yüzyýlda insanlýðýn Mevlana’yý tanýmaya her zamankinden daha çok ihtiyacý olduðunu söyledi. Mevlana’nýn ''gel'' çaðrýsýnýn bugün dünyanýn pek çok yerinde yankýlandýðýný belirten Baþkan Akyürek, bu törende bulunanlarýn da bir anlamda bu çaðrýya uyarak geldiklerini ve Mevlana’nýn 800 yýl önceki görüþlerinin, insanlýðýn yolunu bugün de aydýnlatmaya devam ettiðini vurguladý. “Eðer Hz. Mevlana’yý tanýrsak bir daha insanlarý asla, dininden, dilinden, ýrkýndan ya da renginden dolayý ayýrt etmez ve onlara asla zulmetmeyi düþünmeyiz" diyen Baþkan Akyürek, Mevlana’yý tanýmakla insanlarýn haksýzlýk ve baský yollarýna sapmayacaðýný ve teröre de bulaþmayacaklarý görüþünü dile getirdi.

FARKLILIK ÝLHAM KAYNAÐI

Törene katýlan Hollanda Adalet Bakaný Ernst Hirsch Ballin de Mevlana’nýn farklý dil, din ve kültürlere kucak açan görüþlerine bugün de ihtiyaç bulunduðunu belirtti. Ýnsanlar arasýndaki farklýlýklarýn, çatýþmalara gerekçe deðil tersine ileriye dönük barýþa sevgi ve saygýya dayalý güzel iliþkilere ilham kaynaðý olmasý gerektiðini belirten Adalet Bakaný Ballin, Mevlana’nýn yaþadýðý dönemde bunu çok iyi gördüðünü anlattý. Ballin, Türkiye ile Hollanda arasýnda uzun bir geçmiþe dayalý çok iyi iliþkiler bulunduðunu ve bu iyi iliþkilerin lale ile simgeleþtiðini anýmsatarak bu ülkedeki Türk toplumunun da karþýlýklý sevgi, saygý ve anlayýþ temelinde geliþeceðini ve daha da ileriye gideceðine inandýðýný kaydetti.

Düzenleme Komitesi adýna bilgi veren Veyis Güngör de, yýl sonuna kadar bu etkinliklerin yoðun þekilde devam edeceðini ve bu etkinlikler sayesinde Hollanda'da 5 milyon kiþiye ulaþmayý ve bu kiþileri, Mevlana’nýn görüþ ve düþünceleriyle tanýþtýrmayý amaçladýklarýný anlattý.

SEMA GÖSTERÝSÝ

Daha sonra Konya Büyükþehir Belediyesi’ne baðlý müzik ve sema grubu gösterilerini sundu. Türk Tasavvuf Musikisi dinletisi ve sema gösterisi, izleyenlerin büyük beðenisini topladý. Gösterilerin ardýndan düzenleme komitesi adýna Veyis Güngör, Hollanda Adalet Bakaný Hirsch Ballin ile Hollanda’da tanýnmýþ Ýslam uzmanlarý arasýnda kabul edilen Abdulvahit Van Bommel’e, Mevlana'nýn Mesnevi'sinin Ýngilizce baskýlarýný ve Mevlana’nýn resminin iþlendiði küçük birer halý hediye etti. Bu arada törenin yapýldýðý binada tören ve konser öncesinde Mevlana’yý konu alan ebru ve resim çalýþmalarýndan oluþan bir sergi açýldý. Programlar, Belçika’dan sonra Hollanda'nýn Rotterdam, Lahey, Amsterdam gibi büyük þehirlerinin yaný sýra, Almanya ve Ýngiltere'de de devam edecek.

Mevlana Sufi Takvimi
Toplam 12 sayfa olan ve Hollandaca basilan Mevlana Rumi Takviminde Mevlevi figurleri basta olmak üzere, Mevlananin küresel mesaji yer alacak. Rumi Takviminde Islam, Hristiyanlik ve Musevilik inançlarinda önemli olan, kutsal sayilan günler ve olaylar da yer almaktadir.

Mevlana Pulu ve Mevlana
2007 Mevlana ve Hosgörü Yili anisina hatira olmak üzere özel Mevlana pulu ve parasi basirilacak. Sinirli sayida bastirilacak Mevlana Pulu ve Parasi tüm Mevlana etkinliklerinde satisa sunulacak.

Mevlana Okulu, Ocak 2007
2007 Mevlana Hollanda" programi çerçevesinde, 22 - 27 Ocak 2007 tarihleri arasinda Amsterdam'da "Mevlâna ve Mevlevilik Kurslari" adinda hizlandirilmis okul açilacak. Sözkonusu okulda Istanbul Tarihi Türk Mûsikîsi Toplulugu'ndan Ömer Tugrul INANÇER veya Prof. Dr. Mahmut Erol KILIÇ T.C. Kültür Bakanliginca görevlendirilip dersler verecek.
5 gün süreyle organize edilecek kursa katilanlar Mevlana ve Mevlevilik, Mevlananin hayati, eserleri, düsüncesi, küresel mesaji gibi konularda egitimden geçirilecekler. Bu egitimi alanlar Hollanda'nin degisik merkezlerinde istege göre bilgilendirme ve workshop aksamlarina katilip katilimcilari aydinlatacaklar.

Mevlana Kahvaltilari
Mevlana Rumi Takviminden hareketle Yilin muhtelif günlerinde (mesela Mevlana'nin Konya'ya gelisi, Mevlana'nin Semsle ilk karsilasmasi vb. ) Amsterdam Türkevi Arastirmalar Merkezinde Mevlana Kahvaltilari organize edilecektir. Kahvaltilar Türk isadamlari tarafindan düzenlenirken, her kahvaltiya farkli misafirler davet edilerek 2007 Hollanda Mevlana Hosgörü Yili gündemde turulacaktir.

Mesnevi Aksamlari
Hollanda Türk Yazarlar Birligi Hollanda'nin degisik yerlerinde 10 aksam olmak üzere Türkçe ve Hollandaca olmak üzere Mesnevi Aksamlari organize edecek. Mesnevi aksamlarinda anlatim yanisira istege bagli olarak Kleurrijk Dans grubu tarafindan 2007 Mevlana Yili için hazirlanan kütürel program da icra edilecek.

Mevlana ve Erasmus Yazilari
Aylik Zaman Hollanda gazetesinde hey ay olma üzere mukayeseli 'Mevlana ve Erasmus"
yazilari yayimlanacak. Her ay ayri bir konunun Mevlana ve Erasmus'a göre ele alinacagi dizide
su konular islenecek: "1- Ask, 2- Kadin, 3-Insan, 4- baris, 5- Kelam (sözün gücü), 6- Müzik, 7-
Birlikte yasama sanati, 8- Evrensellik" . Yazilar Türkçe ve Hollandaca olarak yayinlandiktan
sonra bir kitap halinde basilacak.

Mevlana ve Birlikte Yasama Sanati komposizyon yarismasi (Türkçe-Hollandaca)
15 Ocak - 15 Nisan tarihleri arasinda organize edilecek "Birlikte Yasama Sanati ve Mevlana"
konulu yarismaya 15 - 30 yas grubunda isteyen herkes, Hollandaca ve Türkçe olarak yazilarini,
düsüncelerini gönderebilecekler.
Juri üyeleri için önerilen bazi isimler ise eski içisleri bakani Hans Dijkstal, yazar Abdulwahid van
Bommel ve yazar Geert Mak'tan olusmakta.
Mevlana ve Birlikte Yasama Sanati ödüllü yarismasi, 11 Mayis tarihinde Amsterdam'da düzenlenecek bir programla sonuçlari ilan edilecek ve ödülleri sahiplerini bulacak.

Mevlana ve Hosgörü Yili Açilis Programi: 20 Nisan 2007
20 Nisan 2007 Cuma günü Muziekgebouw aan 't Ij 'da yapilacak resmi açilis programinda fotograf sergisi, Ebru ve Hat sanati çalismalari basta olmak üzere, Mevlana ve Mevlevilik hakkinda konusmalar (Ömer Tugrul Inançer) (tercüme Abdulwahid van Bommel) ve devaminda Konya Sema Grubu Gösterisi ile birlikte Tasavvuf Musikisi Konseri verilecektir (Sami Savni Ozer).

Türkiye-Hollanda müzesinde Mevlana Sergisi 21 Nisan 2007
21 - 30 Nisan tarihleri arasinda Hoorn'daki Türkiye-Hollanda Tarih Müzesinde Mevlana konulu
bir resim sergisi organize edilecektir. Sergi Konya il Kültür ve Turizm Müdürlügü ile ortaklasa
gerçeklestirlecektir. Ayni sergi bir süre sonra Nijmegen'de bulunan Bijbelse
Openluchtmuseum'de sergilenecektir.

Konya Kriterleri Konferansi
Açilis programini takiben, 21 Nisan Cumartesi günü `Konya Kriterleri`konulu bir konferens organize edilecektir. Sergi sonrasi yapilacak konferans Konya Büyüksehir Belediyesi ile ortaklasa gerçeklestirlecektir.

1. Cömertlik ve yardim etmekte akarsu gibi ol.
2. Sefkat ve merhamette günes gibi ol.
3. Baskalarinin kusurunu örtmekte gece gibi ol.
4. Hiddet ve sabiyette ölü gibi ol.
5. Tevazu ve alçakgönüllülükte toprak gibi ol.
6. Hosgörülülükte deniz gibi ol.
7. Ya oldugun gibi görün,ya göründügün gibi ol.

Zaanseschans Açik Hava Müzesinde Konser
22 Nisan Pazar günü saat 14.00'de Amsterdam yakinlarinda bulunan ve dünya
genelinde ziyaretçi akinina ugrayan Zaanseschans Açik Hava Müzesinde Konya Sema
Grubu Sema gösterisi gerçeklestirecek.

Üniversitelerde program, tarih 23 / 27 nisan 2007
Mevlana Yili çerçevesinde Amsterdam, Rotterdam, Twente, Leiden ve Utrecht üniversitelerinde birer gün sürecek Mevlana ve Hosgörü programlari organize edilecektir. Hollanda'nin degisik sehirlerinde bulanan bu üniversitelerde ve bu üniversitelere bagli Türk ögrenci dernekleriyle isbirligi içinde düzenlenecek Mevlana aksamlarinda paket program sunulacaktir. Bu program Ebru sanati ile Mevlana felsefesine yapilan bir baglanti ile baslayip Ömer Tugrul Inanç bey'in Mevlana felsefesi üzerine yapacagi konusma ve Tevazu grubunun tasavvuf konseri ile devam edecektir.

Konya Programi
3 Mayis, Mevlana'nin Konya'ya gelisi çerçevesinde organize edilecek programlara katilmak üzere Hollanda'dan bir grupla Konya'ya gezi düzenlenecek.

Ramazan 2007
Amsterdam, Den Haag, Rotterdam ve Leeuwaarden kentlerinde muzik ve halkdanslari esliginde
sosyal restorantlar olarak bilinen "Van Hart Restaurant" da 4 adet iftar programi
düzenlenecektir. Programlarda Mevlana anlatilacaktir.

Mega iftar
30 Eylül Mevlana'nin Dogum günü vesilesiyle Hollanda genelinde Mega iftar programi ve müzik
programi organize edilecek. Iftar programina farkli din ve inançlarin temsilcileri, siyasetciler,
gazeteci yazarlar, sivil toplum örgütleri temsilcieri davet edilecek.
Mega Iftar Ramadan Festival programi içinde yer alacak. Büyük bir gemiyle Kuzey Denizine
açilip iftar ve sema ve tasavvuf konseri icra edilecektir.


Mevlana ve Hosgörü Yili Kapanis Program Kasim/Aralik 2007
Kapanis Stichting Mystiek, Kulsan ve de Doelen konser salonu isbirliginde de Doelen'un 2000 kisilik büyü salonunda düzenlenecektir. Programin kesin içerigi ve tarihi henüz kesin degildir. Uzerinde konusulan icerik sergi, sanatsal semazen gosterileri, ebru ve Hat sanati orneklerinin yaninda konser icin Halil Necipoglu (The Man in the Mosque) ve Zara isimleri üzerinde düsünülmektedir.2007 Mevlana ve Hosgörü Yili Hollanda Yürütme Kurulu;
UETD; Avrupali Türk Demokratlar Birligi
Türkevi Dernegi
MokumTV
SMHO
Troya Vakfi
IFKSAN Kültür ve Sanat Vakfi
Hollanda Türk Yazarlar Klübu
Kleurrijk Dans Vakfi
Mistik Kültür ve Sanat Vakfi
Hollanda Türk Tasavvuf Musikisi Vakfi "Tevazu"
ODA Vakfi
Kardelen Kültür ve Sanat Vakfi
Türk Danis
Türkiye-Hollanda Tarih Müzesi
Zaman Hollanda GazetesiDesign by MoArt