Home

Cafer Baba Zindani Sufipath Istanbul, Capital of Culture Oostenrijksche Sultanmarsch


Zara Hollanda Mevlana Etkinliklerinde


Mevlana

Mevlana Celaleddin Rumi'nin doğumunun 800'üncü yılı münasebetiyle Hollanda'da düzenlenen "Mevlana Hoşgörü Yılı" etkinliklerine bir yenisi daha eklendi. 2000 kişinin katıldığı Mevlana etkinliğine ZARA damgası vuruldu.

Rotterdam'da de Doelen salonlarında düzenlenen etkinliğe tasavvuf müziği sanatçısı Halil Necipoğlu ve kardeşleri katıldı. Birbirinden güzel ilahiler salondaki ikibine yakın kişiyi adeta kendinden geçirdi. Türk Tasavvuf Musikisinden örnekler sunan ve ezan ve sela ile örnekleri süsleyen imam Halil Necipoğlu ve kardeşleri yoğun alkışlar içinde izlendi. Bilindiği gibi Necipoğlu İngilizce hutbe okuyan ve ney üfleyen bir imam olarak "Camideki Adam" adlı bir albüm hazırlamıştı. İstanbul Tophane'deki Kılıç Ali Paşa Camiinde imamlık görevi yapan Halil Necipoğlu, Neyzen Kutsi Ergüner'in turnelerine katılmaktadır. Necipoğlu tasavvuf müziğine gönül vermiş birisi. O "Müzikle insanların kalplerini fethediyoruz" diyor. Berlin Festivali kapsamında bir kilisede Goethe'nin şiirlerini Almanca kaside olarak okuyan Necipoğlu, "Camideki Adam" isimli ilk solo albümünde, camilerde Arapça ve Türkçe olarak okunan hutbe metnini İngilizce olarak da seslendirmiştir.
Programın ikinci bölümünde ünlü ses sanatcısı ZARA üç ayrı bölüm halinde bir konser icra etti. Türk Halk müziği ile başlayan sanatçı Türk Sanat Müziğinden örnekler sundu. Son olarak Mevlana Hoşgörü Yılı çerçevesinde tüm salonu kendinden geçiren ilahi, kaside ve şiirlerle Mevlana programı gerçekleştirdi. "Bülbül Kasidesi" olarak bilinen ilahiyi seslendiren sanatcı Hz. Mevlana'nın hayatı ve dünya görüşlerini de izleyicilere atlatarak, bu yıl herkezin Mevlana'yı konuştuğunu, kitapları Mesnevi, Mektubat, Fi Ma Fi Hi gibi eserlerini okuduğunu anlattı. 6 yıl Türk Tasavvuf Musikisi Eğitimi alan ve bu alanda yüzlerce konsere katılan Zara, Hollanda'daki bu konserinde de insanları düyüledi.

Konsere Hollanda Adalet Bakanı Ernst Hirsch Ballin, Göç ve Adli Kurumlardan Sorumlu Bakan Yardımcısı (Devlet Sekreteri) Nebahat Albayrak, T. C. Lahey Büyükelçiliği müsteşarı Hakan Çakıl, UETD Hollanda Başkanı Veyis Güngör, Türkler İçin Danışma Kurulu İOT Sekreteri Mustafa Ayrancı, Hollanda Türk İşadamları Derneği Başkanı Mehmet Soytürk ve Üye Turgut Torunoğulları, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, işadamları, siyasiler ile Türk ve Hollandalı vatandaşlar katıldı.

Konserin sonunda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan ZARA ilk kez Hollanda'da konser verdiğini belirtti ve hem Mevlana için böyle bir konsere katılmaktan hem de böylesine duygulu, coşkulu bir izleyiciye hizmet vermekten büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Tasavvuf müziğinin de Türk kültürünün öz değerlerinden biri olduğunu belirten Zara, halk ilgi gösterdiği sürece çalışmalarında bu müziğe de yer vereceğini anlattı. Zara, "Hollanda'ya ilk kez geldim. Konser muhteşemdi. Özellikle Hollandalı seyirciler beni mutlu etti. Konseri anlamına uygun olarak dinleyen seyircilerimize çok minnettar oldum. 2008 nasip olursa albüm çıkarmaya çalışacağız. O sevgi ve aşk insanı olan Mevlana'nın felsefesi umarım sadece kitaplarda kalmaz, her zaman insanlar onu içinde yaşatır. Mevlana'nın 800. doğum yılı sebebiyle burada olmaktan ve ilk defa Hollanda seyircisiyle buluşmuş olmaktan çifte heyecan duydum" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Hollanda Mevlana Etkinlikleri Komitesi adına UETD Başkanı Veyis Güngör sanatcı ZARA'ya üzerinde Mevlana figürü bulunan bir halı hediye etti. Sanatcının duygula anlar yaşadığı ve böyle çok anlamlı bir hediyeyi kabul etmekten duyduğu memnuniyeti ve ömür boyu Hz. Mevlana yolunda hizmet etmeyi arzuladığını belirtti. UETD başkanı Veyis Güngör ise 2007 Mevlana Hoşgörü Yılı munasebetiyle 26 etkinliğin 24'ünün bugün gerçekleştiğini, 17 Aralık'ta Rotterdam'da Mevlana ve Erasmus konulu bir sempozyum yapılacağını ve Mesnevi'nin birinci cildinin Hollandacaya tercüme edildiğini belirtti. Güngör Mevlana'ya gösterilen ilgiden dolayı etkinliklerin 2008 yılının ocak, şubat ve mart aylarında da devam edeceğini belirtti. 2007 Hollanda Mevlana Yılının kapanış programının Nisan ayında yapılacağı belirtildi.

 

Home

Home to the Sufipath mainsite